Novak Đoković nije uspeo da se plasira u finale turnira masters serije u Monte Karlu, pošto je u polufinalu izgubio od Švajcarca Rodžera Federera u dva seta, rezultatom 7:5, 6:2. Đoković je čitav meč odigrao sa povredom zgloba desne ruke i u jednom trenutku u drugom setu je izgledalo da će predati, ali je uvažio protivnika i publiku i uz bolne grimase na licu ostao je do kraja na terenu. Ovim porazom, Đoković je izgubio 620 poena, jer nije odbranio titulu, pa će od ponedeljka na ATP listi zaostajati za vodećim Rafaelom Nadalom 2.250 poena, 200 više nego na prethodnoj listi. Federer će se u finalu sastati sa sunarodnikom Stanislasom Vavrinkom, koji je u drugom polufinalnom okršaju pobedio Španca Davida Ferera sa 2:0. Đoković nije planirao da naredne sedmice igra na turniru serije 500 u Barseloni, tako da će imati dve nedelje pauze do mastersa u Madridu. Na tom turniru imaće šansu da znatno smanji zaostatak za Nadalom, jer brani samo 45 poena, a Španac titulu i 1000 poena.