Najbolji teniser sveta Novak Đoković, ovoga puta, nije iskoristio istorijsku priliku da osvoji Rolan Garos, jedini grend slem koji mu nedostaje u kolekciji, pošto je u nedelju u finalu poražen od Stana Vavrinke nakon preokreta sa 4:6, 6:4, 6:3, 6:4. Ðoković je i u trećem finalu Otvorenog prvenstva Francuske doživeo poraz, kao i 2012. i 2014, kada je izgubio od Rafaela Nadala. Vavrinka je bio osmi nosilac u Parizu, a ovo mu je drugi grend slem trofej u karijeri, posle Australijan Opena 2014. Novak je u Partizu još jednom potvrdio da je najbolji teniser sveta, ali ga je posle velikih okršaja stigao umor u finalu. Đoković je trofejom mogao da se priključi Fredu Periju, Donu Badžu, Rodu Lejveru, Roju Emersonu, Andreu Agasiju, Rodžeru Federeru i Rafaelu Nadalu koji su osvojili sva četiri grend slema. Nije bilo čoveka koji je mogao da uzme set Đokoviću sve do polufinala turnira kada je Endi Marej pružio dobar otpor, ali Vavrinka je nadljudskim naporima i sposobnostima rešio najtežu ukrštenicu. Vavrinka je odigrao svoj možda najbolji meč u karijeri, uspešno je parirao Đokovićevim udarcima i koristio je svoj odlični servis. Ovo je bio tek treći poraz srpskog predstavnika ove sezone, ali bez sumnje najbolniji, pošto je ostao bez glavnog cilja za ovu sezone. U 21. međusobnom susretu Vavrinka je pobedio četvrti put. Pariška publika je posle meča dugo aplaudirala Đokoviću i navela ga na suze, iako je od početka turnira skoro uvek bila protiv njega.